ski-servis

Jako první v Písku  brousíme lyže a snowboardy na automatické brusce!

Broušení provádíme na strojích rakouské firmy Wintersteiger, jež se řadí mezi špičku v oboru. Wintersteiger používá patentovanou technologii broušení hran keramickými kotouči, díky které je hrana lyže dokonale naostřená. Broušení struktury na kameni je pak samozřejmostí. 


Chcete mít ten nejlepší zážitek z jízdy na lyžích? Pak se musíte o svoje dvě prkýnka dobře postarat. A nejde jen o běžnou údržbu. Pokud si chcete jízdu na lyžích opravdu užívat, neváhejte je dát čas od času do profesionálního servisu. Na svahu to potom bude ta pravá jízda.
Nejen, že vás budou lyže dokonale poslouchat, pravidelný servis také prodlužuje jejich životnost.

Jak se starat o lyže a snowboardy?

na začátku sezóny:
Umyjte starý zaprášený vosk z lyží a lyže znovu navoskujte. Nechte si ve skiservisu zkontrolovat a seřídit vázání.
během zimy:
Po každém lyžování utřete skluznici suchým hadrem a navoskuje ji. Zabráníte tím korozi hran, čímž prodloužíte životnost lyží.
Asi po 7-14 dnech lyžování nechte opravit škrábance ve skluznici a nabrousit hrany ve skiservisu.
na konci zimy:
Máte-li hrany ostré, stačí když po skončení sezóny lyže navoskujte a uložíte na suché místo. V případě že máte tupé hrany nebo poškozenou skluznici navštivte skiservis. Tam se o vše postarají.


CO SE PROVÁDÍ S VAŠIMI LYŽEMI?

Příjem lyže

1. Příjem - u každé přijaté lyže se kontroluje její stav u hran jsou to otřepy či promáčknutí,  u skluznice škrábance či vysušení. Důležitá je i kontrola zda nejsou lyže prošlápnuté či jinak poškozené.

2. Zvolí se nejvhodnější typ servisu, co vše je potřeba udělat, vypíše se zakázkový list s datem vyzvednutí (pro příklad jsme vybrali nejběžnější velký servis se zaléváním rýh na skluznici).

Servis

3. Kontrola podruhé - servisní technik znovu překontroluje výše uvedené, pokud zjistí další nedostatky, volá zákazníkovi a domluví se na dalším postupu.

4. Odstranění starého vosku - smývačem se odstraní starý vosk a skluznice se odmastí (nezbytně nutná servisní operace zejména při následném zalévání rýh, aby se nová natavená skluznice dobře spojila a později nevypadla).

5. Zalévání rýh a vyvařování skluznice - použití ruční manuální pistole KT Technic.

6. Předbrus - stroj Wintersteiger MCR 800 se používá k základnímu srovnání skluznice do roviny, k odstranění staré vyschlé skluznice, popřípadě i na zbroušení rezavé hrany.

7. Broušení - stroj MicroJet Disc se používá k finálnímu úhlování hrany keramickými kotouči a k vytvoření struktury na skluznici. Standardně brousíme hrany pod úhlem 88°/1°. U závodního programu lze úhly přizpůsobit dle přání zákazníka. Nejprve se brousí struktura základní (u závodního servisu následuje po přebroušení diamantem struktura šikmá). Tvar, hrubost a hloubka struktury je přímo závislá na typu sněhu, nechte si doporučit nejvhodnější pro vás).

8. Osušenou lyži vykartáčujeme speciálním kartáčem a smývačem opět odmastíme.

9. Voskování - stroj WaxJet - velice důležitá součást celého procesu je voskování. Skluznice má po nabroušení otevřené póry a rychle vysychá, proto je důležité voskovat co nejdříve. Používáme vosky Swix nanášené za horka. Následně kartáčujeme a leštíme do finální podoby.

Výdej lyže

10. Předání zákazníkovi.

používané vybavení:

OPRAVY SKLUZNICE

Při opravách skluznic lyží a snowboardů roztaveným polyetylenem (PE), používáme pistole KT Technic. Při větší opravě vyžadující vyseknutí části skluznice a následné vsazení nové, používáme technologie firmem Wintersteiger a KT technic  

Po opravě se skluznice přebrousí na brusném pásu. Samozřejmě chlazené vodou a s regulovatelným přítlakem a automatickým posunem lyží. K tomu používáme stroj Wintersteiger MCR 800.

FINÁLNÍ BROUŠENÍ SKLUZNICE A HRAN

Základní přednosti microjetu

 • Hladký povrch
 • Zvláštní struktura povrchu
 • Lepší přilnavost lyže na zledovatělém povrchu
 • Přesné úhly broušení
 • Dokonalá geometrie
 • Lepší točivost lyže nebo snowboardu
 • Snazší jízda na hranách
 • Delší životnost lyže

Nastavení úhlů

 • Boční hrana: 90° / 89,5° / 89° / 88,5° / 88° / 87,5° /87°
 • Spodní hrana: 0,5° / 1° 
 • Úhel broušení je jednoduše, individuálně a vzájemně (jeden na druhém) nezávisle nastavitelný:

voskování

  Po každém servisu je nutné lyže navoskovat. 

 • voskuje i leští skluznice
 • vhodné pro lyže i snowboard
 • rychlejší a lepší jízdní vlastnosti
 • rovnoměrné pokrytí skluznice voskem
 • hrany nerezaví a skluznice nevysychá
 • lyže jsou ovladatelnější
 • sníh se nelepí na skluznice


seřízení vázání

Důležitou součástí lyžování je mít správně seřízené vázání. Proto používáme pravidelně kalibrovaný stroj Wintersteiger momentronic.

Co Vám náš ski-servis lyží nabízí.

V našem skiservisu Vám zajistíme veškeré servisní úkony na lyžích, běžkách a snowboardech. Také opravujeme sjezdové a běžecké hole. A to vše za velmi přijatelné ceny. Provádíme montáže vázání včetně strojového seřízení na váhu lyžaře s vystavením potvrzení.

Veškeré servisní úkony provádí vyškolení servisní technici na profesionálních strojích značky Wintersteiger.

náš ski-servis